IT Procesi
 
 
Procesna področja
 
 
Upravljanje konf.
 

 

Razno
 

IME PROCESA: merjenja in analize

Skrbnika procesa

Proces sta oblikovala:

Ime, priimek Vloga
Tomaž Lukman Integrator, načrtovalec podprocesov
Boris Krauthaker Spletni oblikovalec, načrtovalec podprocesov

 

Namen procesa

Namen merjenja in analize je razviti in vzdrževati mersko zmožnost, ki je uporabljena in podprta pri informaciskih potrebah.

Proces merjenja in analiz vključuje naslednje točke:
• Specifikacija ciljev merjenja in analize pri podpiranju informacijske potrebe
• Specifikacija mer, podatkovnih zbirk, metod analize podatkov in poročil
• Kreiranje podatkovnih zbirk, metod analize podatkov in poročil
• Ponuja objektivne rezultate merjenja, ki so nam v pomoč pri odločitvah

V fazi Preskrba rezultatov merjenja so prikrbljeni rezultati merjenja, ki usmerjajo potrebne, v prejšnji fazi identificirane informacije in objektive.Glavni vzrok merjenja in analize je usmerjanje potrebnih identificiranih informacij in objektivov. Rezultati merjenja, ki so bili osnovani na podlagi razvidnosti objektivov, nam lahko pomagajo kontrolirati delo oziroma performance, izpolnjevati pogodbene obveze, izdelovati utemeljeno upravljanje in tehnične odločitve, ter omogočajo izvedbo popravljalnih akcij.

Integracija procesa merjenja in analize v projekt vsebuje naslednje
• Objektivno planiranje in ocenitev
• Primerjava sledenja trenutnega stanja in uvedenega načrta
• Identificiranje in reševanje projektu podobnim zadevam
• Priskrbeti osnovo za vključevanje merjenja v dodaten procese v prihodnosti

 

Okolica procesa

Na spodnjem modelu je prikazan vrhnji (kontekstni) pogled na procesno področje, kjer je procesno področje modelirano z enim samim procesom. Vsi ostali elementi modela (vloge, vhodni izhodni dokumenti, standardi, dogodki, izjeme, metrike, ...) prikazujejo interakcijo okolice z obravnavanim procesnim področjem in obratno.

 

Dokumenti v procesu

Vhodno/Izhodni dokumenti

Vhodni dokumenti procesa so:

  •  Projektni plan: je "glavni dokument" nekega projekta, kateri ocenjuje in predvideva atribute vmesnih/končnih izdelkov, aktivnosti, potrebne vire, časovne mejnike, identificira vire in jih analizira.
  •  Plan kakovosti: je del Vzpostavitvenega dokumenta projekta. Njegov namen je definirati, katere
    postopke in standarde je potrebno uporabiti v celotnem projektu.
  • Izhodni dokumenti (rezultati) procesa so:

  •  Celotno poročilo merjenja in analize: rezultate merjenja in analize zapišemo v obliki poročila, ki služi pri podpori odločanja in asistiranja za uvedbo korektivnih akcij. Pročilo je predvsem namenjeno vodju kakovosti, podatkovnim analitikom, preskrbovalcem podatkov itd. Rezultati in njihova analiza morajo v poročilu biti predstavljeni sofisticirano, jasno in jedrnato, tako da so za potencialne interesente poročila razumljivi ter hkrati tesno povezani z zastavljenimi cilji merjenj in analiz.
  •  

    Referenčni dokumenti (standardi)

    Proces je skladen s sledečim standardom:

    CMMI-SW, verzije 1.1, stopenjska predstavitev: Zrelostno zmožnostni model je v splošnem ogrodje, ki predstavlja pot izboljšav in priporočil za organizacije, ki razvijajo programsko opremo in želijo povečati zmožnost svojih procesov. CMMI-SW pa je eden izmed modelov standarda CMMI, ki se namenjen razvoju programske opreme. Na voljo sta dve možni predstavitvi, stopenjska in nadaljevalna. V konkretnem projektu uporabljamo stopenjsko predstavitev, kjer organizacija napreduje po zrelostnih nivojih, katerih je v standardu pet: izvajani nivo, vodeni nivo, definirani nivo, kvantitativno vodeni nivo in optimizacijski nivo. Za doseganje posameznega zrelostnega nivoja, pa so določena procesna področja, katera organizacija mora vpeljati; tako naprimer je za doseganje vodenega nivoja potrebno procesno področje katerega ravnokar berete (upravljanja zahtev). Vsako procesno področje pa je opredeljeno s splošnimi in specifičnimi cilji. Splošni cilji so med procesnimi področji podobni in gre za "navodila" kako posamezno procesno področje uvedemo in kaj je potrebno, da dosežemo nek zrelostni nivo. Povsem "druga pesem" pa so specifični cilji, ki določajo edinstven(e) cilj(e) za vsako procesno področje posebej. Splošni in specifični cilji so nadaljnjo razdelani s splošnimi in specifičnimi praksami, ki določajo nabor aktivnosti, katere moramo izvesti, če želimo omenjene cilje doseči.

     

    Seznam ostalih dokumentov, ki se uporabljajo znotraj procesa.

     

    Vloge v procesu

    Seznam vlog v procesu

     

    Meritve procesa

    Proces merimo s sledečimi metrikami:

    Naziv metrike Opis metrike
    Metrika napak pri zbiranju podatkov merjenja Služi ugotavljanju zanesljivosti in konsistentnosti pridobljenih podatkov. Nam pove, če podatke lahko uporabimo v analizi.
    Metrika napak pri analizi podatkov merjenja Služi ocenitvi uporabnosti in verodostojnosti analize, saj lahko pri analizi nastopijo različne napake (napačni izračuni, ...)
    Metrika ustreznosti končnega poročila merjenja in analiz Je namenjena ocenjevanju primernosti končnega poročila merjenja in analiz (oblika, berljivost, razumljivost, primerna garfična predstavitev v obliki grafov,...)
    Metrika ustreznosti ciljev merjenja Služi v pomoč pri presoji primernosti in reazlnisti zastavljenih ciljev merjenja, saj nekatera merjenja niso smiselna (niso relevantna pri izboljševanju procesov) druga pa so zelo pomembna in ne smejo manjkati.
    Metrika ustreznosti specificiranih mer Služi ocenjevanju mer, ki morejo biti osnovane na ciljih merjenja, na jasen in nedvoumen način.
    Metrika primernosti izbranih metod za zbiranje in shranjevanje podatkov Služi ocenjevanju metod, ki bodo uporabljene za zbiranje in shranjevanje podatkov tako, da bodo pozneje dostopni kasnejšim potrebam.
    Metrika primernosti izbranih metod za analizo podatkov Služi ocenjevanju metod, ki bomo jih uporabljali za analizo podatkov. Pri tem moremo upoštevati, da so metode preverjene in dajo verodstojne rezultate.

     

    Procesni model

    Na spodnjem modelu so prikazani specifični cilji in specifične prakse procesnega področja v obliki procesa. Pri tem vsebuje model akterje in njihove vloge v procesu (izvaja, sodeluje, odloča, je obveščen o).

    Klikni za podrobnosti

     

    Procesni model z bazeni

    Na spodnjem modelu so v ospredju sporočilni tokovi ki potekajo med vlogami oziroma akterji, ki sodelujejo v procesnem področju. V bazenih ne prikažemo podrobnosti.

     

    fokusirani pogledi na bazen

    Fokusirani pogledi na podrobnosti bazenov prikazujejo podrobnosti tri najbolj 'pomembnih' bazenov.

    Podrobnosti so prikazane do nivoja specifičnih pod-praks (subpractices).

    Na spodnjem modelu so prikazane podrobnosti bazena Vodja projekta .

    Na spodnjem modelu so prikazane podrobnosti bazena Vodja kakovosti .

    Na spodnjem modelu so prikazane podrobnosti bazena Razvijalec - analitik.