IT Procesi
 
 
Procesna področja
 
 
Izboljšanje procesov v organizaciji
 

 

Razno
 

IME PROCESA: Izboljšanje procesov v organizaciji

Skrbniki procesa

Proces so oblikovali:

 

Ime, priimek Vloga
Frešer Marko Integrator, načrtovalec podprocesov
Mrvar Darko Načrtovalec podprocesov
Novačić Tomislav Spletni oblikovalec, načrtovalec podprocesov

 

Namen procesa

Namen izboljševanja procesov v organizaciji je planiranje in implementacija napredka organizacijskega procesa temelječega na razumevanju trenutnih slabosti in predosti organizacijskih procesov in procesnih sklicov.

 

Okolica procesa

Na spodnjem modelu je prikazan vrhnji (kontekstni) pogled na procesno področje, kjer je procesno področje modelirano z enim samim procesom. Vsi ostali elementi modela (vloge, vhodni izhodni dokumenti, standardi, dogodki, izjeme, metrike, ...) prikazujejo interakcijo okolice z obravnavanim procesnim področjem in obratno.

 

Dokumenti v procesu

Vhodno/Izhodni dokumenti

Vhodni dokumenti procesa so:

  • Projektni plan: je "glavni dokument" nekega projekta, kateri ocenjuje in predvideva atribute vmesnih/končnih izdelkov, aktivnosti, potrebne vire, časovne mejnike, identificira vire in jih analizira.
  • Zahteve za izboljševanje: je dokument kateri vsebuje vse zahteve na podlagi katerih izboljšujemo procese.
  • Slabosti procesa
  • : je dokument kateri vsebuje vse slabosti procesa, z namenom izboljševanja.

     

    Izhodni dokumenti (rezultati) procesa so:

  • Rezultati izboljševanja:
  •  dokument prikazuje uspešnost izboljšav.
  • Predlagane izboljšave: dokument ki vsebuje predlagane izboljšave, katere smo določili na podlagi rezultatov izboljševanja
  • Ugotovitve glede prednosti in slabosti organizacijskih procesov: dokument vsebuje ugotovitve do katerih smo prišli v postopku izboljšave procesov.
  • Naučene lekcije: dokument vsebuje postopke katerih se lahko izognem pri izboljšavah za vse naslednje procese.
  •  

    Referenčni dokumenti (standardi)

    Proces je skladen s sledečim standardom:

    CMMI-SW, verzije 1.1, stopenjska predstavitev: Zrelostno zmožnostni model je v splošnem ogrodje, ki predstavlja pot izboljšav in priporočil za organizacije, ki razvijajo programsko opremo in želijo povečati zmožnost svojih procesov. CMMI-SW pa je eden izmed modelov standarda CMMI, ki se namenjen razvoju programske opreme. Na voljo sta dve možni predstavitvi, stopenjska in nadaljevalna. V konkretnem projektu uporabljamo stopenjsko predstavitev, kjer organizacija napreduje po zrelostnih nivojih, katerih je v standardu pet: izvajani nivo, vodeni nivo, definirani nivo, kvantitativno vodeni nivo in optimizacijski nivo. Za doseganje posameznega zrelostnega nivoja, pa so določena procesna področja, katera organizacija mora vpeljati; tako naprimer je za doseganje vodenega nivoja potrebno procesno področje katerega ravnokar berete (upravljanja zahtev). Vsako procesno področje pa je opredeljeno s splošnimi in specifičnimi cilji. Splošni cilji so med procesnimi področji podobni in gre za "navodila" kako posamezno procesno področje uvedemo in kaj je potrebno, da dosežemo nek zrelostni nivo. Povsem "druga pesem" pa so specifični cilji, ki določajo edinstven(e) cilj(e) za vsako procesno področje posebej. Splošni in specifični cilji so nadaljnjo razdelani s splošnimi in specifičnimi praksami, ki določajo nabor aktivnosti, katere moramo izvesti, če želimo omenjene cilje doseči.

     

    Seznam ostalih dokumentov, ki se uporabljajo znotraj procesa.

     

    Vloge v procesu

    Seznam vlog v procesu.

     

    Meritve procesa

    Proces merimo s sledečimi metrikami:

    Naziv metrike Opis metrike
    Metrika izboljšanja procesa Namenjena je ocenjevanju izboljševanja procesa. S pomočjo metrike izboljšanja procesa lahko ocenimo do katere stopnje smo izboljšali proces.
    Metrika ugotavljanja slabosti in prednosti procesa Služi za lažje ugotavljanje katere so slabosti in prednosti procesa.
    Metrika statusa izboljšav Izboljšave se lahko nahajajo v različnih stanjih: neprocesirane, so v izvajanju in so lahko končane.
    Metrika prioritete Izboljšave lahko opredelimo glede na prioriteto in s pomočjo tega lahko določimo katere so najpomembnejše.

     

     

    Procesni model

    Na spodnjem modelu so prikazani specifični cilji in specifične prakse procesnega področja v obliki procesa. Pri tem vsebuje model akterje in njihove vloge v procesu (izvaja, sodeluje, odloča, je obveščen o).

     

    Procesni model z bazeni

    Na spodnjem modelu so v ospredju sporočilni tokovi ki potekajo med vlogami oziroma akterji, ki sodelujejo v procesnem podočju. V bazenih ne prikažemo podrobnosti.

     

    fokusirani pogledi na bazen

    Fokusirani pogledi na podrobnosti bazenov prikazujejo podrobnosti tri najbolj 'pomembnih' bazenov.

    Podrobnosti so prikazane do nivoja specifičnih pod-praks (subpractices).

    Na spodnjem modelu so prikazane podrobnosti bazena Vodja projekta .

    Na spodnjem modelu so prikazane podrobnosti bazena Projektna skupina .

    Na spodnjem modelu so prikazane podrobnosti bazena Testna skupina .