IME PROCESA: VALIDACIJA
Skrbnika procesa
Proces sta oblikovala:
Ime, priimek |
Vloga |
Samo Pratneker |
Načrtovalec podprocesov |
Andrej Hrnčič |
Načrtovalec procesa |
Marko Štalcer |
Spletni oblikovalec (z vsebino), Integrator |
Namen procesa
Namen validacije je potrditev, da nek produkt oz. del produkta izpolnjuje svojo nalogo v željenem okolju. Validacijo lahko uporabimo na vseh nivojih razvoja produkta in v vseh potrebnih okoljih, kot so operacije, izdelava, vzdrževanje in podporne storitve. Metode ki jih uporabljamo za validacijo se lahko nanašajo na končne izdelke kot tudi na posamezne komponente. Okolje v katerem validacija poteka mora ustrezati dejanskemu oklju, ali vsaj njegovemu delu, v katerem se po produkt uporabljal.
Validacija nam zagotovi da bo dobljen produkt izpolnjeval svoje zahteve ki so bile dane na začetku, z drugimi besedami nam potrdi da »izdeljujemo pravo stvar«. Validacijo izvajamo podobno kot verifikacijo.
V praksi si procesi validacije sledijo v določenem zaporedju. Najprej identificiramo izdelke ki jih bomo uporabili in nato ustvarimo okolje v katerem bomo validacijo opravljali. Sledi izbira procedur in kriterijev na podlagi katerih bomo merili uspešnost in na koncu imamo samo izvajanje validacije. Priporočeno je da pri validaciji sodelujejo tudi končni uporabniki.
Okolica procesa
Na spodnjem modelu je prikazan vrhnji (kontekstni)
pogled na procesno področje, kjer je procesno področje modelirano
z enim samim procesom. Vsi ostali elementi modela (vloge, vhodni
izhodni dokumenti, standardi, dogodki, izjeme, metrike, ...) prikazujejo
interakcijo okolice z obravnavanim procesnim področjem in obratno.
Dokumenti v procesu
Vhodno/Izhodni dokumenti
Vhodni dokumenti procesa so:
Seznam zahtev: dokument, ki ga poda stranka, v katerem je seznam zahtev katerim mora proces ustrezati.
Kriteriji spremenljivosti zahtev: dokument, v katerem so opisane spremembe zahtev, vzrok spremembe zahtev in formalno opredeljeni viri.
Seznam kriterijev: dokument, v katerem so opisane vrednosti, katerim bodo morali rezultati ustrezati, da bo nek izdelek pozitivno opravil validacijo.
Validacijske metode: dokument, v katerem je kratek opis in način metod s katerimi bomo validirali.
Izhodni dokumenti (rezultati) procesa so:
Seznam izdelkov in komponent: dokument, v katerem so opisani seznami izdelkov in komponent, ki smo jih uporabljali pri validaciji.
Rezultati validacij: dokument, za spremljanje poteka validacije in dokumentacije, ki smo jih opravili.
Referenčni dokumenti (standardi)
Proces je skladen s sledečim standardom:
CMMI-SW, verzije 1.1, stopenjska predstavitev: Zrelostno zmožnostni model je v splošnem ogrodje, ki predstavlja pot izboljšav in priporočil za organizacije, ki razvijajo programsko opremo in želijo povečati zmožnost svojih procesov. CMMI-SW pa je eden izmed modelov standarda CMMI, ki se namenjen razvoju programske opreme. Na voljo sta dve možni predstavitvi, stopenjska in nadaljevalna. V konkretnem projektu uporabljamo stopenjsko predstavitev, kjer organizacija napreduje po zrelostnih nivojih, katerih je v standardu pet: izvajani nivo, vodeni nivo, definirani nivo, kvantitativno vodeni nivo in optimizacijski nivo. Za doseganje posameznega zrelostnega nivoja, pa so določena procesna področja, katera organizacija mora vpeljati; tako naprimer je za doseganje vodenega nivoja potrebno procesno področje katerega ravnokar berete (upravljanja zahtev). Vsako procesno področje pa je opredeljeno s splošnimi in specifičnimi cilji. Splošni cilji so med procesnimi področji podobni in gre za "navodila" kako posamezno procesno področje uvedemo in kaj je potrebno, da dosežemo nek zrelostni nivo. Povsem "druga pesem" pa so specifični cilji, ki določajo edinstven(e) cilj(e) za vsako procesno področje posebej. Splošni in specifični cilji so nadaljnjo razdelani s splošnimi in specifičnimi praksami, ki določajo nabor aktivnosti, katere moramo izvesti, če želimo omenjene cilje doseči.
Seznam ostalih dokumentov, ki se uporabljajo znotraj procesa.
Vloge v procesu
Seznam vlog v procesu.
Meritve procesa
Proces merimo s sledečimi metrikami:
Naziv metrike |
Opis metrike |
Metrika uspešnosti validacije |
Nam pove kolikšna je verjetnost napake pri validaciji produkta. |
Metrika obremenjenosti |
Nam pove koliko virov in časa je namenjenega validaciji v določenem trenutki in na katerem nivoju. |
Metrika stopnje sprememb zahtev |
S to metriko merimo, kolikokrat in v kakšnem obsegu se določena zahteva spreminja skozi proces. Meriti je torej potrebno število zahtev, ki zahtevajo spremembo neke zahteve, poleg tega pa še obseg (kakšen delež) zahteve, ki se je spremenil. |
Metrika za ocenitev metode validacije |
Z metriko ocenimo določeno metodo, ki jo uporabljamo pri validaciji. Pove nam uspešnost metode, čas trajanja in ostale karakteristike. V primeru ko imamo več različnih metod ki validirajo isto stvar se lahko na podlagi te metrike odločimo za najboljšo. |
Procesni model
Na spodnjem modelu so prikazani specifični cilji in specifične prakse procesnega področja v obliki procesa. Pri tem vsebuje model akterje in njihove vloge v procesu (izvaja, sodeluje, odloča, je obveščen o).
Procesni model z bazeni
Na spodnjem modelu so v ospredju sporočilni tokovi ki potekajo
med vlogami oziroma akterji, ki sodelujejo v procesnem področju. V bazenih ne prikažemo podrobnosti.
fokusirani pogledi na bazen
Na spodnjem modelu so prikazane podrobnosti bazena Stranka.
Na spodnjem modelu so prikazane podrobnosti bazena Nosilec procesov validacije .
Na spodnjem modelu so prikazane podrobnosti bazena Vodja kakovosti .
|