IT Procesi
 
 
Procesna področja
 
 
<ime procesa>
 

 

Razno
 

IME PROCESA: Upravljanje s pogodbami dobaviteljev

Skrbniki procesa

Proces so oblikovali:

Ime, priimek Vloga
Andrej Mesarič Integrator, načrtovalec podprocesov
Urban Novak Načrtovalec podprocesov
Žiga Vidic Spletni oblikovalec, načrtovalec podprocesov

 

Namen procesa

To procesno področje se primarno sklicuje na pridobivanje izdelkov in komponent izdelkov, ki so dostavljena vodji projekta. Za minimizacijo tveganj pri projektu, je to procesno področje prav tako lahko uporabljeno za pridobivanje pomembnih izdelkov in komponent izdelkov, ki niso dostavljene vodji projektna(npr., razvijalna orodja, testna okolja). To procesno področje, direktno ne določa razporeditve, v kateri je dobavitelj vpleten v projektno skupino. Običajno so te situacije obravnavane z drugimi procesi in funkcijami, po možnosti zunanjimi za projekt, četudi so nekatere specifične prakse tega procesnega področja uporabne v vodenju formalnih sporazumov s takšnim dobaviteljem. Dobavitelji lahko imajo veliko vlog, odvisno od zahtev posla. Formalen sporazum je lahko vsak sporazum med organizacijo (predstavlja projekt) in dobaviteljem. Ta sporazum je lahko pogodba, licenca, ali listina sporazuma. Pridobljen izdelek je dostavljen projektu in postane del izdelkov dostavljenih vodji projekta.

 

Okolica procesa

Na spodnjem modelu je prikazan vrhnji (kontekstni) pogled na procesno področje, kjer je procesno področje modelirano z enim samim procesom. Vsi ostali elementi modela (vloge, vhodni izhodni dokumenti, standardi, dogodki, izjeme, metrike, ...) prikazujejo interakcijo okolice z obravnavanim procesnim področjem in obratno.

 

Dokumenti v procesu

Vhodno/Izhodni dokumenti

Vhodni dokumenti procesa so:

  • Projektni plan: je "glavni dokument" nekega projekta, kateri ocenjuje in predvideva atribute vmesnih/končnih izdelkov, aktivnosti, potrebne vire, časovne mejnike, identificira vire in jih analizira.
  • Seznam dobaviteljev: je dokument z vsemi potencialnimi dobavitelji, ki bi lahko sodelovali z našim podjetjem/organizacijo.
  • Dokument s predhodnimi rešitvami: je dokument, s katerim si lahko pomagamo pri izvajanju procesa s predhodnimi izkušnjami z dobavitelji, njihovo kakovostjo, zanesljivostjo, ipn.
  • Pogodbe: so glavni vhodni dokumenti, s katerimi bomo upravljali.

Izhodni dokumenti (rezultati) procesa so:

  • Upravljane pogodbe: uspešno izvedene pogodbe z izbranimi dobavitelji.
  • Aneksi: razna dopolnila k pogodbami, sklenjena med upravljanjem s pogodbami.
  • Poročilo o dobaviteljih inizdelkih: poročila o dobaviteljih, s katerimi smo sklenili pogodbe in poročilo o njihovi kakovosti, ter poročila o kakovosti izdelkov, ki so nam jih predali.

 

Referenčni dokumenti (standardi)

Proces je skladen s sledečim standardom:

  • CMMI-SW, verzije 1.1, stopenjska predstavitev: Zrelostno zmožnostni model je v splošnem ogrodje, ki predstavlja pot izboljšav in priporočil za organizacije, ki razvijajo programsko opremo in želijo povečati zmožnost svojih procesov. CMMI-SW pa je eden izmed modelov standarda CMMI, ki se namenjen razvoju programske opreme. Na voljo sta dve možni predstavitvi, stopenjska in nadaljevalna. V konkretnem projektu uporabljamo stopenjsko predstavitev, kjer organizacija napreduje po zrelostnih nivojih, katerih je v standardu pet: izvajani nivo, vodeni nivo, definirani nivo, kvantitativno vodeni nivo in optimizacijski nivo. Za doseganje posameznega zrelostnega nivoja, pa so določena procesna področja, katera organizacija mora vpeljati; tako naprimer je za doseganje vodenega nivoja potrebno procesno področje katerega ravnokar berete (upravljanja zahtev). Vsako procesno področje pa je opredeljeno s splošnimi in specifičnimi cilji. Splošni cilji so med procesnimi področji podobni in gre za "navodila" kako posamezno procesno področje uvedemo in kaj je potrebno, da dosežemo nek zrelostni nivo. Povsem "druga pesem" pa so specifični cilji, ki določajo edinstven(e) cilj(e) za vsako procesno področje posebej. Splošni in specifični cilji so nadaljnjo razdelani s splošnimi in specifičnimi praksami, ki določajo nabor aktivnosti, katere moramo izvesti, če želimo omenjene cilje doseči.

Drugi zrelostni nivo (vodeni) - upravljanje s pogodbami dobaviteljev

 

Seznam ostalih dokumentov, ki se uporabljajo znotraj procesa.

 

Vloge v procesu

Seznam vlog v procesu.

 

Meritve procesa

Proces merimo s sledečimi metrikami:

Naziv metrike Opis metrike
Metrika dobaviteljev Dobavitelje ocenjujemo po večih kriterijih, kot so kakovost, cena, odzivnost, prilagodljivost, natančnost, upoštevanje rokov...
Metrika kakovosti produktov Produkte prav tako ocenjujemo po večih kriterijih. Cena, kakovost, garancija, življenska doba...
Metrika prioritet produktov Produkte razdelimo v skupine glede na prioriteto, kajti nekateri produkti so veliko bolj pomembni za poslovanje podjetja kot pa drugi.
Metrika pogostosti dobave produktov Produkte razdelimo še v skupino glede pogostost dobave, kajti nekatere produkte dobavljamo lahko vsak dan, druge pa enkrat letno.

 

Procesni model

Na spodnjem modelu so prikazani specifični cilji in specifične prakse procesnega področja v obliki procesa. Pri tem vsebuje model akterje in njihove vloge v procesu (izvaja, sodeluje, odloča, je obveščen o).

Procesni model z bazeni

Na spodnjem modelu so v ospredju sporočilni tokovi ki potekajo med vlogami oziroma akterji, ki sodelujejo v procesnem podočju. V bazenih ne prikažemo podrobnosti.

fokusirani pogledi na bazen

Fokusirani pogledi na podrobnosti bazenov prikazujejo podrobnosti tri najbolj 'pomembnih' bazenov.

Podrobnosti so prikazane do nivoja specifičnih pod-praks (subpractices).

Na spodnjem modelu so prikazane podrobnosti bazena Dobavitelji.

Na spodnjem modelu so prikazane podrobnosti bazena Upravitelj dokumentov.

Na spodnjem modelu so prikazane podrobnosti bazena Vodja projekta .